Tapiserie pro vimperský zámek opravují v Jindřichově Hradci

Zámek ve Vimperku by se v několika příštích letech mohl stát hlavním turistickým cílem regionu. Na jaře 2021 nabídne svým návštěvníkům nové muzejní expozice i klasickou prohlídkovou trasu zámeckými interiéry, které vyzdobí i vzácné vlámské tapiserie ze 17. století. Ty se v současné době restaurují v Ateliéru tapiserií v Jindřichově Hradci.

V jindřichohradeckých gobelínových dílnách opravují restaurátorky celkem tři tapiserie, které byly dosud ukryté v zámeckých depozitářích. Jedna pochází ze zámku v Náměšti nad Oslavou. Představuje hrdinné skutky Alexandra Velikého a byla utkána v první čtvrtině 17. století. Další dva kusy, datované do poloviny 17. století, jsou ze sbírek zámku Hluboká. Jedna z tapiserií zachycuje tehdy velmi oblíbený motiv idylické krajiny, druhá vypráví epizodu z biblického příběhu o Juditě a vznikla v Bruselu v jedné z nejprestižnějších tkalcovských dílen své doby. 

Tapiserie byly poškozené, na několika místech roztržené, někde chyběly celé kusy. V jindřichohradeckých Ateliérech tapiserií využívají při současném restaurování všech nejaktuálnějších poznatků a dovedností s důrazem na porozumění původnímu materiálu. Nezbytná je však i nesmírná trpělivosti a pečlivost, kterou tato práce vyžaduje. Nejčastěji používanými nástroji tkadlen restaurátorek jsou nůžky, jehla a pinzeta. "Když třeba opravujeme místa, která jsou hodně slepená nebo tvrdá, bereme si ještě kleště,“ prozradila restaurátorka Hana Tunklová. Například při takzvané výtvarné retuši podkládá celý gobelín tenkým plátnem, na které prošívá drobnými stehy opravovaná místa. Tím tapiserii zároveň stabilizuje. Používá vlněné a hedvábné příze.

Během restaurování se postupně odkrývá nejen původní krása všech artefaktů, ale také se odhalují stopy po starších historických opravách. Jedna z tapiserií pocházející ze sbírek zámku Hluboká nese známky dřívějších historických oprav, kdy ve 2. polovině 19. století Schwarzenbergové nechali díru zakrýt jiným kusem tapiserie, která má úplně jinou strukturu. "Rozhodli jsme se, že tyto staré opravy, které tolik nevadí, pro zajímavost ponecháme. Restaurovaný soubor je téměř učebnicí rozmanitých restaurátorských technik,“ dodala kurátorka sbírek Národního památkového ústavu Kateřina Cichrová.

Tím, že se tapiserie stanou součástí nové expozice vznikající v rámci projektu Horní zámek Vimperk: Probouzení zimního zámku spolufinancovaného z  Integrovaného regionálního operačního programu, otevřela se šance na jejich záchranu. 

Na restaurování tapiserií se specializují jen dvě dílny v zemi, Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí a Ateliér tapisérií s. r. o. v Jindřichově Hradci, který byl založen v roce 1910.